V předchozím článku o měsíčních výdajích spojených s dítětem do jednoho roku jsem zmínil i výdaje při zdravotních problémech. Samozřejmě žádný fotřík nechce, aby jeho dítě bylo nemocné a rozhodně nechci nic přivolávat, ale minimálně s jedním zdravotním problémem během prvního roku dítěte se setká každý rodič. A abyste hned nebláznili (jako já) kvůli zvýšené teplotě, připravil jsem přehled nejběžnějších zdravotních problémů, se kterými se můžete setkat během prvního roku.

Opruzeniny

Jedná se o podráždění pokožky v místech, kde se tře kůže o kůži (třísla, zadeček, pod krkem, podpaží a jiné.) nebo kde je kůže odříznuta od přístupu vzduchu (například pod plenkou nebo těsným oblečením). Podráždění se projevuje začervenáním až zarudnutím pokožky, případně se mohou objevit i malé puchýřky nebo popraskaná kůže. Opruzená místa svědí a pálí. Léčba spočívá v potírání postižené oblasti přípravky proti opruzeninám (mast, zásyp) a především ve správné hygieně. 

Pro předcházení upruzeninám zkuste tyto rady:

Zvolte správnou plenku – plenka se musí přizpůsobit tvaru těla dítěte a musí dobře odvádět vlhkost.

Pořádně vysušte pokožku – po koupeli miminko vždycky pořádně osušte (přikládáním osušky, ne třením) a poté ho nechte ještě chvilku bez plenky a oblečení, aby kůže mohla dýchat a pořádně vyschnout.

Místa výskytu opruzenin předběžně ošetřujte – při přebalování zadeček a třísla namažte krémem nebo mastí.

Použijte antimykotickou mast, případně vyměňte věci – pokud se Vám nedaří opruzenin zbavit, kupte v lékárně antimykotickou mast. Pokud ani to nezabere, tak postupně změňte prací prášek, aviváž, plenky a používanou kosmetiku.

Pokud ani předchozí bod nezabírá v boji proti opruzeninám, vyhledejte lékaře, který Vám pomůže. 

Nachlazení a rýma

Nachlazení je běžné virové onemocnění horních cest dýchacích a krku, které je často doprovázené rýmou (onemocnění nosní sliznice způsobené viry, bakteriemi případně alergiemi). Nachlazení a rýma se projevují zahleněním, sníženou volností dýchání, zvýšenou teplotou či horečkou a malátnosti. Léčebný proces se skládá z odsávání hlenu nosní odsávačkou, proplachem nosní dutiny isotonickou mořskou vodou nebo použitím nosních kapek pro děti. Horečku můžete potlačit sirupy s paracetamolem nebo ibuprofenem. Dále je potřeba u dítěte zařadit klidový režim a hlídat dostatečný příjem tekutin. Lékaře vyhledejte při výskytu opravdu vysokých teplot (vyšší jak 39 st. C po dobu delší jak 12 hodin), při neustálém pláči dítěte, výskytu žlutozeleného hlenu z nosu, špatném příjmu tekutin a dušnosti.

“Šestá nemoc”

Virové onemocnění vyskytující se především u dětí od 6 měsíců do přibližně 3 let. Prvním příznakem bývá náhlá vysoká horečka (okolo 39 st. C), která obvykle okolo čtvrtého dne odezní. Při jejím odeznění se začne objevovat na těle a končetinách vyrážka v podobě červených kruhů. Postižená místa většinou nesvědí a nepálí. Toto zarudnutí zmizí většinou do dvou dnů. Léčba spočívá v potlačování projevů nemoci, tedy především snižování horečky, dodržování klidového režimu a dostatečné hydratace dítěte. Pokud se Vám nebude dařit snižovat vysoké horečky nebo se projeví jiné než výše uvedené příznaky, vyhledejte lékaře.

Nějaké menší zdravotní komplikaci se člověk u dítěte nevyhne, ať chce nebo ne. Proto je dobré mít v lékárničce malou zásobu základních léků pro děti. Určitě neprohloupíte, pokud pořídíte aspoň jedno balení léku na horečku a jedno balení léku na opruzeniny.

Blinkání

Velmi častá zdravotní obtíž u dětí do jednoho roku. Vzniká z důvodu malého žaludku a tzv. refluxu (návrat obsahu žaludku zpět k jícnu z důvodu nedostatečně vyvinuté jícnové záklopky). S časem u většiny dětí postupně vymizí.

Pro zmírnění blinkání vyzkoušejte následující rady:

Nechte dítě dostatečné odříhnout po krmení.

Krmte dítě s horní polovinou těla v lehce zvýšené poloze.

Po krmení a odříhnutí nechte dítě cca 30 minut opět ve zvýšené poloze.

Při krmení umělým mlékem používejte přípravky pro zahuštění mléka nebo využijte speciální kojenecká mléka.

Lékaře vyhledejte v případě, že dítě blinká více než je běžné (množství větší než čajová lžička), odmítá krmení, často kašle bez příznaků nachlazení nebo ubývá na váze.

Průjem

Tato komplikace je většinou způsobena viry (rotaviry) nebo bakteriemi (salmonela). Nebezpečí hrozí především z důvodů dehydratace organizmu. Průjem u kojenců a mladších dětí je někdy těžké poznat, proto věnujte pozornost stolici, pokud je velmi vodnatá, má výraznou barvu nebo zápach, dítě se vyprazdňuje se častěji než obvykle, případně pokud se objeví jakýkoliv změna oproti normálu. V těchto případech je zejména nutnost dodržovat a hlídat pitný režim dítěte. Jako léčbu můžete do stravy dítěte zařadit rýžový odvar, nebo probiotické přípravky. Lékaře vyhledejte, pokud má průjem dítě mladší než 6 měsíců, projevují se známky dehydratace, dítě odmítá pít, při průjmu s vysokými horečkami nebo pokud průjem trvá déle než 24 hodin.

Během prvního roku se můžete setkat ještě s dalšími běžnými onemocněními, kterým se budeme věnovat v dalším článku. Léčebné rady uvedené výše jsou pouze doporučení, kterými můžete předcházet či mírnit lehká onemocnění, proto věnujte pozornost zejména informaci, kdy navštívit lékaře. Toho navštivte navíc vždy, když si nebudete něčím jistí nebo mu minimálně zavolejte. Vždycky totiž platí pravidlo, že je lepší navštívit doktora se zdravým dítětem než být doma s nemocným.