Začátek září je ve znamení mateřské a základní školy. A právě nástup do mateřské školy (dále jen školka) je obvykle první dětská zkušenost s dlouhodobým odloučením od rodičů a fungováním v kolektivu dětí. Většinou je to také první zkušenost rodičů, kdy nechají potomka s někým „cizím“ po celý den. Aby ta první zkušenost nebyla tolik stresující a člověk tak nějak věděl do čeho jde, přečtěte si rozhovor s učitelkou z mateřské školy v Ústí nad Labem Alenou Melicharovou.

Můžeš se nám Aleno krátce představit? Proč sis vybrala tuhle profesi a jak dlouho pracuješ jako učitelka.

Učitelkou jsem chtěla být od malička a vydrželo mi to až do teď. Mám ráda děti a prací s nimi. Ve školce ve které jsem teď dělám 10 let a předtím jsem dělala 2 roky ve školce v jiném městě. Takže 12 let. Mimo školku ještě dělám vedoucí mladých hasičů, kde jsou děti od 3 let do dospělosti.

K čemu primárně slouží školka? Co očekávat od pobytu dítěte ve školce?

Primárně slouží k začlenění dítěte do skupiny, ke zdokonalení sebeobsluhy a k přípravě na základní školu. Každý rodič, ale očekává něco jiného. Já bych osobně očekávala tu socializaci (začlenění se do skupiny), zvětšení slovní zásoby, zdokonalení toho, co už dítě umí, pomoc s případnými problémy (například upozornění na špatnou výslovnost) a přípravu na vstup do školy.

Kdy nejlépe dat dítě do školky?

Dnes hodně rodiče řeší peníze a chtějí se co nejdříve vrátit do práce, takže se snaží umístit dítě, co nejdřív to jde. Na druhou stranu jsou rodiče, kteří čekají až na ten poslední povinný ročník. Je to individuální, ale podle mne je ideální věk mezi 3. a 4. rokem dítěte.

Od kdy může dítě navštěvovat školku?

Navštěvovat školku může již od dvou let, ale záleží na konkrétní situaci a zařízení. Školka nemá žádnou zákonnou povinnost přijmout dítě mladší 3 let.

Kdy nejpozději dát dítě do školky?

Ze zákona je povinný pouze poslední ročník v mateřské škole. Tudíž je rodič povinen dát dítě do školky nejpozději v roce, ve kterém dítě dovrší 6 let.

Co musí dítě umět před nástupem?

Dítě by se mělo umět najíst aspoň lžíci, dojít si na toaletu, obléknout si základní oblečení a být bez plen.

Kolik stojí průměrně školka?

To je různé. Ve státních školkách se platí úplata za vzdělání a stravné. Tyto peníze slouží školce na provoz a stravu. Výši úplaty a stravného stanoví ředitel/ka školy na základě vyhlášky MŠMT. Průměrně vyjde školka na cca 1500,- Kč za měsíc. Pokud dítě chodí v daný měsíc třeba jen 3 dny, úplatu platí celou. Stravné se za dny absence vrací, pokud je řádně omluvena. V případě posledního ročníku mateřské školy neplatí rodiče úplatu, ale pouze stravné.

Co všechno má mít dítě sebou?

To je také různé. Ale jako základ by dítě mělo mít bačkory s pevnou patou (ne pantofle), pohodlné oblečení pro pobyt uvnitř i venku, obuv přizpůsobenou ročnímu období a počasí, náhradní oblečení (včetně spodního prádla), pyžamo, kartáč na vlasy a pouzdra pro ukládání korekčních pomůcek (brýle, sluchadla) v době odpočinku. U nás pak chceme navíc hrnek, plastovou lahev pro pobyt venku (0,5 l) a sadu trojhranných pastelek (12 kusů) s ořezávátkem. Předškoláci mají navíc ještě zubní kartáček s kelímkem.

Jak se připravit na první den ve školce?

No určitě si s dítětem o školce povídat a říct mu, jak to tam přibližně chodí. Dobrý nápad je také s dítětem kolem školky chodit třeba na nákup nebo na procházku. My děláme i den otevřených dveří, kde se rodiče mohou s dítětem přijít podívat, jak to u nás vypadá a chodí. Pokud má člověk možnost, zkusila bych dítě nechat třeba u babičky nebo tety. Prostě naučit dítě být chvilku bez rodičů. A hlavně v první den při předání před dětmi nebrečet. Učitelky děti netýrají a rodiče je neopouští navždy.

Máš nějakou radu pro rodiče, co se týče školky?

Rodiče by s námi měli především spolupracovat. Jsme jen doplněk ne náhrada rodiny. Pokud jako učitelka něco doporučím, například trénovat samostatné oblékání dítěte, tak je potřeba to i udělat ne jen odkývat.

Článek vznikl ve spolupráci s ....

Ála

Alena Melicharová

učitelka/zástupce ředitelky v mateřské škole