Prvotní investici jsme probrali již v předchozím článku a teď se podíváme na pravidelné výdaje, které nás čekají v prvním roce života potomka. První rok nejsou měsíční náklady zas tak náročné, jak by se mohlo zdát. Zejména pokud partnerka kojí a používáte látkové pleny. Dítě potřebuje stejně jako vy jídlo a pití, mít kde spát, oblečení, základní hygienu a zábavu. Tak se podíváme na kolik nás jednotlivé kategorie měsíčně vyjdou.

Jídlo a pití

Tady bude o výši výdajů především rozhodovat to, jak dlouho bude partnerka kojit a jestli budete později dítěti vařit nebo kupovat hotové přesnídávky. Při výpočtech budeme počítat s tím, že pro úplné ukončení kojení se uvádí doba mezi prvním a druhým rokem a přechod na pevnou stravu začíná okolo 5. měsíce. 

Strava 0 až 5 měsíců:

Při kojení budou výdaje za stravu prvních 5 měsíců minimální. Počítejte s částkou 80,- Kč za čaj pro nejmenší a okolo 20,- Kč za ovoce. V případě že kojit nebudete z vlastního rozhodnutí, připravte se, že umělé mléko vyjde minimálně na 1100,- Kč měsíčně. V případě potřeby hypoalergenního mléka si částku zvedněte na 1300,- Kč + peníze za píti a ovoce uvedené výše. Od 5. měsíce pak částku snižujte každé dva měsíce o cca 200,- Kč.

Pokud však nekojíte ze zdravotních důvodů, tak vám lékař předepíše na umělé mléko recept a vy ho budete mít hrazené ze zdravotního pojištění.

Strava 5 až 12 měsíců:

Okolo 5. měsíce začne dítě postupně přecházet na pevnou stravu. Na začátku se jedná o malou porci ovoce nebo zeleniny a klasického jídla k obědu. Postupem času pak přibyde jedna porce mléčné kaše na večeři, svačina v podobě normální porce ovoce nebo zeleniny a jedna denní dávka obilné kaše. V případě nákupu již hotových přesnídávek počítejte od 5. měsíce s částkou 1300,- Kč navíc. Každé dva měsíce pak částku zvedněte o 200,- Kč. Pokud budete dítěti pouze vařit, tak počítejte od 5. měsíce s 400,- Kč a každé dva měsíce pak částku zvedněte o 80,- Kč.

Oblečení

Děti na začátku rostou opravdu rychle. Za první rok, dítě vyroste přibližně z pěti jednotlivých velikostí oblečení. Ale jedná se o průměr. Připravte se tedy na to, že každý cca měsíc až dva budete muset obměnit dětský šatník. Hodně bude záležet na střihu jednotlivých kousků. Kolikrát se taky stane, že se dítě vleze do třech velikostí najednou.

Měsíčně tedy počítejte s výdaji za oblečení okolo 600,- Kč.

Pleny jako samostatná kategorie:

Zde máte dvě možnosti. Buď to hned na začátku zainvestujete větší částku do hadrových plen a postupně pak budete za pár korun pouze dokupovat jednorázové vložky a prací prášek, nebo budete pravidelně měsíčně kupovat jednorázové pleny. Každá varianta plen má své pro a proti. Ať si každý rozhodne, která kategorie je pro něj a jeho dítě vhodnější. Měsíčními náklady na pleny pak počítejte přibližně takhle: 

Látkové pleny:

Záleží, jaký systém budete používat. Platí pravidlo, že čím větší pohodlí při přebalování pro rodiče, tím vyšší cena plen. Měsíčně tedy počítejte s částkou od 450,- Kč do 1200,- Kč za měsíc, ale větší část ceny budete muset zaplatit najednou ještě před narozením.

Jednorázové pleny:

Po narození spotřebuje v průměru dítě 10 plen denně. Postupně pak do konce roku klesá spotřeba na cca 6 plen denně. Počítejte tedy na začátku s částkou 1200,- Kč měsíčně za jednorázovky a každý měsíc pak částku snižte o 45,- Kč.

Lékařské výdaje:

Většina běžných lékařských výdajů je v prvním roce hrazena zdravotní pojišťovnou dítěte. Jediné, co se běžně platí je očkování, ale to jsme již zahrnuli do prvotní investice. Určitě ale počítejte v prvním roce minimálně s jedním balením dětských čípků proti horečce a jednou lahvičkou olejíčku na uvolnění bříška. Celkově počítejte s měsíčními náklady okolo 30,- Kč.

Hygiena:

V této kategorii máme šampon se spotřebou 1 lahve na měsíc, dětský sprchový gel nebo mýdlo opět s 1 lahvičkou na měsíc, 1 tubu krému na opruzeniny a jejich předcházení a od přibližně 5. měsíce dětskou zubní pastu a kartáček.

Měsíčně tyto věci vyjdou přibližně na 250,- Kč

Hračky a dekorace:

Ze začátku Vám budou stačit přibližně 3 až 4 hračky na rozvoj a cvičení pozornosti dítěte. Postupně jak dítě poroste bude potřeba koupit věci na trénování jemné a hrubé motoriky a bohužel ne vždycky se hned na poprvé trefíte do jeho vkusu. Ale vždycky se najdou hodní příbuzní čí kamarádi, kteří budou chtít vašemu potomkovi něco koupit. Tak toho využijte.

Měsíčně tedy ještě počítejte s přibližně 500,- Kč na hračky a dekorace.

Závěr

Pokud nakupujete online, určitě se podívejte na obchody Feedo, Mamitati, Dr. Max a Pilulka. Jsou to ověření prodejci, u kterých najdete většinu uvedených věcí. Pří větších nákupech navíc ušetříte peníze za dopravu a čas.

Tímto jsme shrnuli přibližné měsíční náklady za jednotlivé kategorie potřeb dítěte do jednoho roku. Celkově se člověk měsíčně dostane na částku od 2 000,- Kč do 6 000,- Kč. Rozhodovat bude především Váš komfort jakožto rodiče a kolik času budete chtít strávit jak přípravou stravy, tak přebalováním.