Finanční gramotnost je soubor znalostí a dovedností, které Vám umožní správně nakládat s finančními prostředky. Jinými slovy, díky nim ušetříte, vyděláte, vybudujete si peněžní rezervu a zbavíte se stresu. Bohužel ze statistik vyplývá, že více jak polovina lidí v ČR není finančně gramotná. Pro příklad uveďme, že dle ekonomů by měl mít každý člověk peněžní rezervu ve výši 6 měsíčních platů. Toto však v roce 2021 nesplňovala ani polovina lidí. Přitom se nejedná o nic těžkého.

Jak správně začít?

Absolutní základy finanční gramotnosti zvládne každý. Není k tomu potřeba žádná specializovaná průprava nebo znalosti z vysokých škol. Jedná se totiž o několik jednoduchých pravidel, kde bude pouze záležet na tom, jak důsledně je budete dodržovat. Velkou motivací může být to, že výsledky jsou často vidět již druhý měsíc. Tak se pojďme podívat na 3 nejdůležitější pravidla.

První pravidlo: Veďte si přehled o rodinných financí.

Pokud chcete být finančně gramotní a časem i velice bohatí (k tomu se dostaneme později), tak se bez finančního přehledu neobejdete. A teď nemám na mysli hrubé odhady v řádu tisíců. Jde, o co nejpřesnější přehled všech příjmů a výdajů bez zaokrouhlování. Čím důslednější budete, tím více si ušetříte starostí a práce do budoucna. Důslední ale musí být všichni v rodině. Jak partnerka, tak děti a všichni ostatní, kdo s vámi sdílí domácnost a rozpočet. Pište si opravdu každý výdaj a příjem. I kdyby se jednalo jen o položku za pár korun. Nejlépe uděláte, když si v telefonu založíte v poznámkách seznam na výdaje a příjmy. Telefon má většina z nás neustále při sobě, takže nebude problém položky hned zapisovat.

Druhé pravidlo: Sestavte si rodinný rozpočet.

Návodů na sestavení rodinného rozpočtu najdete na internetu nespočet. Ale na začátku Vám bude stačit zdravý selský rozum a přehled o rodinných financích z předchozího měsíce. Na sestavení rozpočtu můžete také využít náš fotříkovský “selský” návod:

  1. Sečtěte všechny příjmy domácnosti.
  2. Vytvořte seznam všech věcí, které musíte během měsíce zaplatit. Do této kategorie patří ty věci, u kterých by Vám nezaplacením vznikli další výdaje (placené upomínky, úroky, pokuty). Hlavně se bude jednat o položky jako hypotéka/nájem, půjčky u bankovních a nebankovních institucí, energie, telefon a internet, nutné cestovní výdaje (palivo, jízdné), všechna pojištění (pokud platíte ročně, rozdělte částku na do jednotlivých měsíců), a nutné zdravotní náklady (léčba závažných onemocnění, neodkladné lékařské zákroky).
  3. Další kategorií budou položky, které když nezaplatíte, tak Vám sice nevzniknou další výdaje, ale místo nich se nejspíše objeví jiné problémy (menší zdravotní problémy, zhoršení mezilidských vztahů). Sem bude patřit jídlo a pití (základní potraviny kromě alkoholu a cigaret), drogerie a kosmetika, nejnutnější oblečení a obuv, náklady na nutné opravy v domácnosti, vzdělání.
  4. Poslední kategorie bude o věcech, které můžete (i když se Vám nebude kolikrát chtít) vynechat bez obav, že by vznikli jiné značné škody. Zařaďte sem výdaje na koníčky, alkohol a cigarety, jídlo z restaurací, televizi, oblečení a obuv pro potěchu, dekorace, kulturu a hračky.
  5. Až budete mít předpřipravený rozpočet, porovnejte ho s přehledem z minulého měsíce, jestli neobjevíte nějaké zapomenuté položky.
  6. Následně ke každé položce doplňte konkrétní částku z přehledu z minulého měsíce a zjistěte, jestli jste ve ztrátě nebo v plusu.
  7. Poslední bod bude záležet na tom, jestli jste ve ztrátě nebo máte zisk. Pokud jste ziskový, tak máte “volno”. Pokud jste ve ztrátě, tak dalším krokem je snížení výdajů, nebo navýšení příjmů. Ztrátě a zisku rodinného rozpočtu se budeme věnovat v následujících článcích.  

Každý člověk chce být úspěšný. Ať už finančně nebo jinak. Ale cesta k úspěchu vždycky začíná a končí u toho, jak jsme my osobně “naprogramováni”. Investujte trochu do sebe a najděte si denně 30 minut k četbě něčeho, co Vás posune blíže k úspěchu. Tady si určitě vyberete.

Třetí pravidlo: Začněte se vzdělávat.

Vzdělání je nejlepší investice, kterou můžete provést kdykoliv a přinese vám největší zisky. Svět se neustále mění a orientace v něm je občas dost náročná. Proto je důležité se neustále vzdělávat. A to především ve financích. Samozřejmě nikdo neočekává, že běžný člověk bude znát všechno, co se kolem peněz točí (od toho tu máme finanční poradce), ale minimální základy by měl znát každý. A čím dříve člověk začne, tím lépe. 

Pokud se budete držet výše uvedených bodů, tak byste měli být schopni zjistit kolik peněz měsíčně získáváte, za co a kolik utrácíte a měli byste být schopni sestavit rodinný rozpočet. Podle vašeho finančního přehledu se dozvíte, jestli jste ve ztrátě (za ztrátu bereme i to, když budete na nule) anebo v zisku. Pokud máte zisk, tak vám gratuluju (jak nakládat se ziskem také probereme v dalších článcích). Pokud jste ve ztrátě, tak se nemusíte hroutit. Každý problém mám totiž řešení a na to se podíváme v příštím článku.

Článek vznikl ve spolupráci s ....

311310549_1618643041884749_5318094029333655992_n

Patrik Ganigovský

Finanční poradce ve firmě ProsperityFS

telefon: 608019007

email: patrik.ganigovsky@prosperityfs.cz

Věnuji se finančnímu poradenství a působím pod Českou společností ProsperityFS. Hlavním cílem mé práce je stát se vašim parťákem na cestě k vybudování vašeho kapitálu, ochraně vašeho příjmu a majetku. Jednoduše řečeno ušetřit co nejvíce z vašich peněz. Kontaktovat mě můžete na telefonním čísle nebo přes email.