Kdo by neznal lití olova, líbání pod jmelím nebo třeba zdobení stromečku. Tyto tradice patří a vždycky budou neodmyslitelně patřit k našim klasickým českým Vánocům. Ale ani jedná uvedená tradice není českého původu (všechny tři vymysleli starověcí keltové). Takže to, co Vám dnes přijde jako naprosto nepředstavitelné, můžou už vaše vnoučata brát jako běžnou věc. Proto se pojďte podívat na 5 vánočních tradic se kterými se můžete setkat v zahraničí.
Argentíský Magi
Pokud trávíte Vánoce například v Buenos Aires, nedivte se, když o štědrém večeru najdete u vchodových dveří misku s vodou a trochu slámy. V Argentině totiž dárky roznáší kouzelný vánoční kůň Magi. A jelikož objet za noc celou zemi je dost náročný úkol, malé občerstvení mu proto přijde určitě vhod.
Japonská amerika
V zemi vycházejícího slunce patří křesťanství spíše k okrajovým náboženstvím. Proto se zde dříve Vánoce neslavili. Prolínání kultur a snaha přizpůsobit se jiným moderní zemím však způsobila to, že se dnes Vánoce v Japonsku běžně slaví. Zdobí se všechno možné, konají se vánoční trhy a rodiny se schází ke štědrovečerní večeři. Hlavní rozdíl je však v tom, že jako jedno z hlavních jídel se podává KFC. V roce 1974 představila firma v Japonsku jejich smažené kuře, jako typické americké jídlo na vánoční stůl. Tato reklamní kampaň měla tak obrovský úspěch, že se z tohoto pokrmu stal tradiční Vánoční chod.
Takže pokud chcete na Vánoce zažít trochu exotiky, dejte si kyblík z KFC. Ani nemusíte nikam jezdit. Stačí tady zadat adresu, objednat a pak už jen vydržet pár minut, než Vám kurýr doveze vaší Vánoční nadílku.
Norská košťata
Chcete se vyhnout velkém vánočnímu úklidu, vymyslete si poutavý příběh a udělejte z něj tradici. Jako například v Norsku, kde je Štědrý den dnem zlomyslných čarodějnic. A aby Vám čarodějnice nenarušovali klid a pohodu, jednoduše jim schovejte jejich dopravní prostředek. Proto se v Norsku tradičně schovává veškeré uklízecí náčiní, které má násadu. Bohužel pro Vás tato tradice platí jen na štědrý den.
Loteria Nacional
Pokud máte rádi trochu toho hazardu, tak se Vám budou líbit Vánoce ve Španělsku. Jedná z nejdůležitějších vánočních tradic je zde losování šťastných čísel Národní loterie 22. prosince, které se účastní téměř každý občan země. Navíc jde o největší loterijní hru na světě, která je tu s námi již od španělské občanské války. Během této hry jsou každoročně mezi lidi rozdány miliony eur.
Nejen Santa leze komínem
Na závěr se podívám na někoho, kdo s dárky leze komínem. Tentokrát se však nejedná o Santu Klause ale o hodnou čarodějnici Befanu. Ta v Itálii tradičně 6. ledna končí Vánoční období, kdy během noci sleze komínem do domu a nadělí dětem do připravených ponožek dárky. Pokud budete toto vysvětlovat vašim dětem, nezapomeňte si připravit vysvětlení na to, jak to holka zvládá, když je v domě radiátor, nebo se třeba topí pomocí infrapanelů.
Po česku a trochu jinak
Takže až Vás omrzí během svátků opětovně dětem vysvětlovat, jak zvládne Ježíšek obletět celý svět za jednu noc, tak můžete sáhnout pro nějakou cizokrajnou tradici. Třeba můžete říct, že letos má ježíšek pomocníka Magiho a že by mu měli za dveře připravit misku s vodou a slámou, aby mu na té cestě nevyprahlo. Určitě i jim tak ozvláštníte Vánoce, zároveň však nenarušíte klasiku s našim českým ježíškem.