Až budete mít porod za sebou, tak se rovnou vrhněte na druhé kolečko lítání po úřadech (návod na první kolo najdete tady). Čeká vás návštěva matriky v místě narození dítěte, zdravotní pojišťovny a obecního úřadu nebo magistrátu. A taky nesmíte zapomenout se pochlubit u šéfa.

Rodný list

Po porodu nemocnice (u porodu mimo nemocnici osoba, která se o narození dozvěděla (zdravotní asistent, rodič atd.) do 3 dnů informuje matriku o narození dítěte. Ta ve lhůtě 30 dní vystaví rodný list dítěte a o tomto vás informuje. Pro ten se pak můžete vypravit sám s občanským průkazem. Další možností je nechat si rodný list zaslat na adresu jako doporučené psaní.

Registrace u zdravotní pojišťovny

Prcek bude automaticky pojištěn u zdravotní pojišťovny jeho matky, které narození oznámí nemocnice. Přesto však musíte do 8 dnů od porodu na pojišťovnu zajít a registraci miminka potvrdit. Sebou si vezměte doklad totožnosti a budete potřebovat rodný list miminka. Pokud ho ještě nebudete mít, zavolejte na pojišťovnu, jestli můžete přijít později nebo jestli bude stačit rodné číslo a list dodáte později.

Rodičovský příspěvek

Na tzv. "rodičák" má nárok jeden z rodičů, který celý den pečuje o nejmladší dítě v rodině. Jeho výše v roce 2022 je 300 000,- Kč (450 000,- Kč u vícerčat) a bude Vám postupně vyplacen v měsíčních platbách. Počet plateb lze nastavit podle příjmů jednoho z rodičů a lze je měnit jednou za 3 měsíce. Příspěvek si můžete nechat vyplácet maximálně do věku 4 let dítěte.

Žádost o rodičovský příspěvek je možné podat až tři měsíce zpětně, nejdříve však od data narození dítěte (i v případě, že o příspěvek žádá otec nebo nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství).  
Vše vyřídíte na úřadu práce pomocí předepsaného tiskopisu (lze podat i elektronicky pomocí datové schránky, identity občana aj.). U sebe je nutné mít občanský průkaz, rodný list dítěte, formulář s žádosti o příspěvek a Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku (v případě že nevznikl nárok na mateřskou a ani jeden rodič není zaměstnaný) nebo Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku.

Měsíční výši příspěvku si můžete orientačně spočítat například zde.

Podrobnější informace včetně video návodu na vyplnění formuláře naleznete tady

Přihlášení miminka k trv. pobytu a odvozu odpadu

Dítě má automaticky trv. bydliště dle matky. Takže kvůli této věci nikam chodit nemusíte. Pouze v případě, že chcete, aby dítě mělo bydliště jinde, tak se musíte dostavit na příslušný správní úřad dle nového bydliště. Také nezapomeňte, že dítě je potřeba přihlásit k poplatkům za odvoz odpadu. I toto je však řešeno různě dle místa bydliště, proto si vždy předem zavolejte na příslušný správní úřad (obecní, městský atd.) a domluvte se dopředu.

Nahlášení dítěte zaměstnavateli

A na závěr také nezapomeňte nahlásit nového člena rodiny u zaměstnavatele. Buď u vašeho, nebo partnerky. Jde především o uplatnění daňového zvýhodnění na děti. Toto zvýhodnění může uplatnit kterýkoliv z rodičů, ale vždy jen jeden. V zaměstnání budou chtít kopii rodného listu dítěte a čestné prohlášení druhého partnera, že neuplatňuje výše uvedené zvýhodnění ve svém zaměstnání.
Nejnutnější úkoly máte splněné a teď už Vás čeká jen dítě vychovat. V tuhle chvíli nastává vhodná doba začít vytvářet nějaké věno na to, až se jednou potomek osamostatní a vylítne z hnízda. K tomu vám dobře pomůže kniha Bohatý táta, chudý táta od známého podnikatele Roberta Kiyosakiho. Přečtení z vás nejspíše milionáře neudělá, ale rozhodně vám zlepší pohled na finance a na základy finanční gramotnosti.

Článek vznikl ve spolupráci s ....

Kateřina Beránková

tisková mluvčí Úřadu práce ČR

M: +420 724 209 037

E: katerina.berankova@uradprace.cz