Pokud už máte první krok zařizování věci před porodem splněný (najít pediatra), tak se můžete vrhnout na další položky seznamu. Čeká vás návštěva matriky, vyzvednutí minimálně jednoho formuláře u gynekologa, oznámení radostné události zaměstnavateli (radostné minimálně pro vás) a případně návštěva OSSZ dle vašeho bydliště.
Určení otcovství na základě souhlasného prohlášení
Pokud jste s partnerkou manželé, tak můžete tento bod přeskočit. V případě že nejste manželé, tak první věc, kterou je třeba zařídit, je učinit souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství k dítěti na matričním úřadě. Po splnění všech zákonem stanovených podmínek, budete uveden jako otec v rodném listě a dítě bude mít příjmení po vás nebo po partnerce. Záleží, jak se dohodnete. Toto lze bezplatně vyřídit na jakékoliv matrice v době od vydání těhotenského průkazu (kolem 10. týdne) do porodu. S partnerkou budete potřebovat občanské průkazy, rodné listy a těhotenský průkaz. Pokud to nestihnete vyřídit před porodem, dítě bude mít automaticky příjmení matky. Určení otcovství a změnu příjmení dítěte lze provést i po porodu, ale v tu chvíli je úkon již zpoplatněn.
Prohlášení o jménu dítěte

K tomu stačí mít vyplněný a podepsaný formulář oběma rodiči, který dostanete na matrice nebo v porodnici. Formulář společně s kopií oddacího listu (v případě manželství), Souhlasným prohlášením o určení otcovství (mimo manželství) a rodnými listy poté odevzdáte v nemocnici a ta vše po porodu zašle matrice podle místa narození dítěte. Ta následně vystaví rodný list. Formulář je potřeba odevzdat v porodnici nejpozději do 3 dnů od porodu (nejlépe při registraci či příjmu k porodu), popřípadě nejpozději do 30 dnů od porodu na matrice v místě narození dítěte. Pokud ani tento termín nestihnete, tak jméno pro dítě určí soud.

Registrace do porodnice
Až vyberete porodnici, kde by partnerka ráda rodila, tak do ní zavolejte ohledně registrace. Ne každá porodnice to vyžaduje, ale je lepší se informovat dopředu, aby vás potom nečekalo nemilé překvapení. Nejdříve lze registraci provést od ukončeného 14. týdne těhotenství a po vystavení těhotenské průkazky. Do kdy se registrovat má každá nemocnice jinak. Někde lze registraci provést online a poté se stavit pouze pro razítko, jinde je nutná osobní návštěva. Nejlepší je si dopředu zavolat a zjistit informace. Sebou bude partnerka určitě potřebovat občanský průkaz, těhotenskou průkazku a kartičku pojištěnce.
Nahlásit těhotenství zaměstnavateli
Partnerka by měla také v dostatečném předstihu (nejlépe začátkem 2. trimestru) oznámit těhotenství svému zaměstnavateli. Zaměstnavatel tak získá dostatek času pro zařízení veškerých organizačních změn. Pokud však povaha její práce může ohrožovat zdraví dítěte, je potřeba těhotenství oznámit ihned. Od oznámení má pak nárok na zákonná ochranná opatření (zákaz přesčasů, povinnost převedení na jinou pozici, ochrana před ukončením poměru).
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Pokud vaše partnerka vykonává zaměstnání typu horník, kosmonaut, operátor těžkých zbraní nebo například osobní strážce, může její lékař nebo zaměstnavatel v průběhu těhotenství a mateřství usoudit, že je potřeba ji kvůli tomu přesunout na hůře placenou pozici. V tom případě má nárok na vyrovnávací příspěvek. Formulář k příspěvku vystaví její ošetřující lékař, a ten následně odevzdá v práci. V některých případech jej vydá sám zaměstnavatel. Formulář je následně předán na OSSZ. Ta poté do jednoho měsíce rozhodne o nároku na příspěvek a jeho výši. Příspěvek se vyplácí zpětně, a to maximálně do 9 měsíce po porodu nebo do konce kojení, jeli to důvod změny pozice a vykonává-li partnerka po tuto dobu své původní zaměstnání. Podmínkou nároku na příspěvek je účast na sociálním pojištění ke dni převedení. Žádost lze podat kdykoliv od přeřazení až do 3 let ode dne, za který dávka náleží.
Peněžitá pomoc v mateřství
Nejdříve 8 nejpozději 6 týdnů před porodem může partnerka nastoupit na mateřskou dovolenou a získat dávku peněžité pomoci v mateřství. Pro nárok na tuto dávku musí splňovat dvě podmínky. Za prvé musí být v době nástupu na mateřskou zamněstnaná anebo od ukončení posledního zaměstnání nesmí uplynout více jak 180 kalendářních dní. Druhá podmínka je, že se v posledních dvou letech minimálně po dobu 270 dnů účastnila nemocenského pojištění (byla zaměstnaná nebo si ho jako OSVČ platila sama). Při splnění podmínek bude pak po dobu 28 týdnů (u vícerčat 37) dostávat příspěvek od státu. Přibližnou výši příspěvku můžete zjistit na stránkách Finance.cz. Formulář s žádostí jí vystaví gynekolog, ten následně odevzdá svému zaměstnavateli, který ho poté předá OSSZ. Pokud je partnerka OSVČ, tak formulář předá rovnou na příslušnou pobočku OSSZ.
Na začátku je těch starostí a zařizování opravdu hodně (a co teprve až se to narodí), ale nemusíte se bát, že byste to nedali. Před vámi to již zvládl nespočet jiných tatínků, tak proč by to u vás mělo být jinak. A pokud budete chytří, tak si lze i dost věcí ulehčit. Určitě si hned na začátku pořiďte diář nebo nějaký menší sešit, který budete nosit neustále u sebe. Do toho si můžete zapisovat seznamy úkolů ke splnění, nákupní položky, otázky na lékaře a další poznámky. To vám umožní se lepé soustředit na jednotlivé body a nebude mít v hlavě takový chaos.