Typy kočárků
Nejdříve se seznamte s typy kočárků, které můžete v průběhu dětství potomka potřebovat. Jde o:
Hluboký kočárek
kočárek RIKO XD BLACK LINE - mamitati.cz
Typ kočárku, který využijete od narození do přibližně 8 měsíců dítěte. Takové limuzíny mezi kočárky. Velka korbička s vodorovným dnem, která umožní dítěti si během cesty pohodlně lehnout a spát. Některé děti rostou překvapivě rychle, a proto vybírejte spíše větší rozměry korbičky. Obzvlášť pokud máte termín porodu v druhé polovině roku. Přes podzim a zimu bude mít miminko na sobě hodně oblečení, a pokud mu ještě pořídíte fusak, tak u menších korbiček budete mít problém.
Sportovní kočárek
kočárek EASYWALKER JACKEY FOREST GREEN - feedo.cz
U tohoto typu jsme se přesunuli mezi sportovní vozy. Konstrukce je lehčí, rozměry menší. Sporťák vám vystačí až do věku okolo 2 let, kdy dítě již sedí a chce i během cesty objevovat svět. Zároveň však většina sportovních kočárků umožňuje, aby si dítě mohlo po sklopení zadní části lehnout a dát si menšího šlofíka.
Golfový kočárek
kočárek CANGAROO HOLE SAPPHIRE - mamitati.cz
Tady jsme se dostali mezi lehké terénní buginy. Konstrukce je velice lehká a jednoduchá. Vybavení prosté. Rukojeť kočárku může být rozdělená nebo v celku. Tzv. Golfky nebo golfák využijete u děti, které už sami správně sedí a chodí. Golfák by však neměl být náhradou za sportovní kočárek pouze jeho doplněk. Nejlepší doba pro použití je od 1,5 roku do 3 let.
Kombinovaný kočárek
kočárek JANÉ CROSSWALK R Micro - feedo.cz
Jak už název napovídá, tento typ v sobě kombinují několik kočárků dohromady. Kočárkový ekvivalent ke klasickému kombíku. Mají společný podvozek, na který u dvojkombinace připojíte hlubokou korbičku nebo sportovní nástavbu. U trojkombinace máte k připojení ještě dětskou autosedačku. Kombinovaný kočárek hravě vystačí od narození dítěte až do věku okolo 3 let.
Sourozenecké kočárky
sourozenecké kočárky - feedo.cz
Mikrobusy mezi kočárky. Pokud se vám poštěstí počít vícerčata budete se později moct směle zařadit mezi řidiče hromadné dopravy. U sourozeneckých kočárků se můžeme setkat s několika typy. Buďto máte sedačky za sebou, vedle sebe nebo nad sebou. Kočárky se sedačkami za sebou jsou obvykle stejně široké jako klasické kočárky, máte však horší výhled na dítě vepředu a cestu před kočárkem. Uspořádání sedaček šikmo nad sebe zkracuje o trochu délku kočárku, ale jedno dítě má zhoršený výhled. Při uspořádání vedle sebe jste zase o dost širší, a proto může být problém s průjezdem užšími místy. Ale všechny verze vám o dost usnadní cestování, pokud máte více dětí v kočárkovém věku.
Speciální kočárky
speciální kočárky - feedo.cz
Do této skupiny lze zařadit především přídavné vozíky za kola a kočárky určené pro běhání. Konstrukce a vybavení jsou uzpůsobené konkrétní činnosti, pro kterou jsou určené.
Kola
Po seznámení s typy kočárků se podívejte na jejich kola. U těch rozhoduje především druh terénu, ve kterém se budete většinu času pohybovat. Vybrat můžete:
Pěnová kolečka
Nafukovací kolečka
Odpružení
S výběrem kol také souvisí jejich odpružení. To zlepší komfort jízdy v nerovném terénu, ale přidá na váze kočárku. Většina dnes vyráběných kočárků má přední kolečka otočná a pro lepší ovladatelnost v terénu mají možnost jejich aretace (zajištění v přímém směru). S absencí aretace se můžeme setkat například u retro kočárků.
Hmotnost a manipulace
Další faktor při výběru je hmotnost a s ní spojená manipulace s kočárkem. Nezapomeňte, že tady rozhoduje i síla a zručnost maminky. Přece jenom nebudete jediný, kdo bude s kočárkem manipulovat. Zvedat sám celý kočárek najednou budete zcela výjimečně, proto se zaměřte především na váhu jednotlivých součástí (podvozek, korbička, autosedačka). A nezapomeňte, že miminko taky něco váží. Průměrná váha celého kočárku se pohybuje mezi 11–16 kg.
Nosnost a skladnost
Nosnost
Tu je potřeba hlídat především u kočárků pro starší děti. Čím starší totiž dítě bude, tím vyšší váhu oproti průměrné hmotnosti v daném věku může mít, a proto je lepší kupovat kočárek s větší nosností. Přece jenom 15 kg dítě do kočárku s nosností 20 kg můžete klidně dát, ale v opačném případě už budete mít problém.
Skladnost
Skládat kočárek budete zejména při cestě autem. Pokud tedy nemáte k dispozici vozidlo, není skladnost pro vás hlavní kritérium. Pokud máte vozidlo, nezapomeňte při měření rozměrů kufru na to, že věci z kufru můžete složit na podlahu pod autosedačkou. Výhodou jsou u kočárků odnímatelná kola, která můžete jednoduše sundat a uložit samostatně do igelitu například při jejich ušpinění.
Bezpečnost
Další nařadě jsou bezpečnostní prvky, mezi které patří:
Brzdy
Dnešní kočárky jsou již všechny vybavené bezpečnostní brzdou koleček, která slouží k zafixování proti pohybu. Tato je většinou ovládána nohou v zadní části podvozku kočárku nebo může mít ovládání na rukojeti. Dále můžete najít kočárky s ruční brzdou, která slouží k přibrzďování kočárku například při chůzi z kopce. Velice praktické při sportovních aktivitách jako je běh nebo in-line bruslení.
Pásy
Bezpečnostní pásy najdete u sportovního a golfového kočárku nebo sportovní nástavby. Slouží k tomu, aby vám dítě nevypadlo z kočárku. U pásů se většinou setkáte s pětibodovým upínacím systémem, ale občas se objeví i tříbodový.
Madlo
Bezpečnostní prvek ve formě jednoduchá zábrany, kterou přicvaknete do kočárku před dítě.
Komfortní prvky
Po hlavních parametrech zbývají komfortní prvky. Není vysloveně nezbytné, aby je kočárek měl, ale značně vám usnadní manipulaci a vašemu dítěti v něm zpříjemní pobyt. Mezi komfortní prvky patří:
Polohovatelné opěrky
Možnost sklopit opěrné části kočárku do vodorovné polohy, aby dítě mohlo spát.
Prostor pro nákup
Úložný prostor na spodku kočárku. Vhodné na menší nákupy nebo na povinnou dětskou výbavu.
Okno ve stříšce / ventilace
Otvor ve stříšce, kde je látka nahrazena průhlednou folií nebo sítí. Slouží ke kontrole dítěte bez nutnosti zastavení a k lepší cirkulaci vzduchu.
Otočná nástavba / přehazovací rukojeť
Možnost jízdy dítěte po směru nebo proti směru, buďto otočením nástavby nebo přehozením rukojeti.
Výškově nastavitelná rukojeť
Vhodná u rodičů s rozdílnou výškou.
Doplňková výbava
Na závěr se seznamte s dodatečnou výbavou kočárku. Ne každý kočárek má všechno, ale většina těchto věcí se dá dokoupit samostatně. Především jde o:
Pláštěnka
Igelitový povlak s průduchy, chránící před deštěm.
Taška na rukojeť
Taška sloužící k připevnění na rukojeť kočárku. Lze využít pro věci na přebalování nebo krmení. Zejména maminky ocení sladěnost tašky a kočárku.
Nánožník
Návlek na otevřenou část kočárku proti nepříznivému počasí.
Fusak
Spacák do kočárku, do kterého zabalíte dítě.
Moskytiéra
Jemná síť proti hmyzu, kterou přehodíte přes kočárek.
Rukávník
Návlek na rukojeť kočárku, který udrží ruce v teple.
Zámek
Stejný jako zámek na kola
Držák na pití
Jak už název napovídá, plastový držák, do kterého upevníte kelímek nebo láhev s pitím.
GPS lokátor
Lokátor pro určení polohy kočárku.
Ať už vyberete jakýkoliv kočárek, je nejlepší si ho před koupí vyzkoušet. Zkuste najít prodejny kočárků v okolí nebo se poptejte mezi známými a kamarády. Za zkoušku člověk nic nedá, a i když si hned nevyberete, aspoň zjistíte, který vám a vaší partnerce bude přibližně vyhovovat.
Koupí kočárku na internetu ušetříte čas i peníze. Podívejte se do obchodu Feedo.cz a Mamitati.cz. Oba obchody fungují několik let, mají základnu spokojených zákazníků (jsou držiteli certifikátu Ověřeno zákazníky na Heurece), nabízejí dopravu zdarma (feedo.cz od 1499,-, mamitati.cz od 1999,-) a najdete u nich velký výběr nejenom kočárků, ale i doplňků k nim.
A pokud už máte vybraný kočárek, tak dalším kusem povinné výbavy pro vás bude dětská chůvička. Jejím výběrem vás provede samostatný článek.