1. až 4. týden

V prvních 4 týdnech těhotenství toho moc v nepodniknete, protože o úspěchu svého snažení se dozvíte zpětně. Těhotenství se totiž počítá od prvního dne poslední menstruace vaší partnerky. Ale i tak si shrneme, co se v těle vaší polovičky děje.

1. týden

První týden jde spíše o takovou přípravu než o těhotenství. Ve vaječnících dozrává vajíčko, což je zárodek budoucího dítěte. Pokud potomka plánujete, je vhodné, aby vaše partnerka začala praktikovat zdravý životní styl už dopředu. Přestat kouřit, pít alkohol a obrážet večírky končící v časných ranních hodinách je základ, ale důležité je, abyste toto dodržovali i vy. Přece jenom jste v tom teď oba dva společně.

2. týden

Ke konci tohoto týdne začíná ovulace (vajíčko se vydává na cestu k děloze) a během jeho cesty dochází k oplodnění (max. 48 hodin od vašeho posledního výkonu). Samotný výkon zde vysvětlovat nebudu, protože správný kouzelník své triky neprozrazuje.

3. týden

V tomto týdnu si již oplodněné vajíčko najde místo na sliznici a zde započne svůj vývoj ve vašeho budoucího potomka. Už v tuto chvíli se v těle budoucí maminky vytváří hormon HCG (pro učence se jedná o lidský choriový gonadotropinový hormon), který může vyvolat ranní nevolnost. Ta může sloužit jako malý náznak vašeho úspěchu.

4. týden

Těhotenství se konečně začíná projevovat i navenek. Vaše polovička to „nedostala“ a v tuto chvíli nastane doba, kdy sáhne po těhotenském testu. V krvi má již dostatek hormonu HCG, který zajistí pozitivní výsledek těhotenského testu. Testy se dělí na krevní a na ty, které potřebují moč. Všechny fungují na stejném principu detekce úrovně HCG hormonu v těle. Hlavní rozdíl je především v počtu kusů v balení a ve způsobu použití. U krevních testů je malá odběrná sada, nebo je test opatřen jehličkou přímo v sobě. Druhý typ testů partnerka počůrá přímo nebo načůrá do malé mističky, kam test ponoří. Existují i testy, které vám ukáží i přibližnou délku těhotenství. Ale ať je výsledek testu jakýkoliv, je vhodné zajít s partnerkou ke gynekologovi, který těhotenství potvrdí, protože žádný těhotenský test není 100 %.

Chytřejší Fotřík

Pokud plánujete miminko, určitě nezapomeňte na těhotenský test. Přece jenom nebudete jezdit ke gynekologovi zbytečně.
reklama v textu těhotenský test

Začátek těhotenství je také vhodná doba na to si něco přečíst. Informace navíc určitě neuškodí a taky budete vědět, co vás přibližně čeká.

reklama v textu kniha

5. až 8. týden

5. týden

Zárodek je velký přibližně jako špendlíková hlavička a je velmi citlivý na látky v jeho okolí. Tato citlivost může u matky způsobit zlepšené vnímání pachů a chutí. Z vaší partnerky se určitě nestane pátrací pes, ale některé chutě a pachy jí začnou vadit nebo naopak začne jiné vyhledávat.

6. týden

Při pouhých 3 milimetrech má zárodek již vlastní srdíčko a oběhový systém. Vaše partnerka začíná pociťovat pnutí v oblastech prsou a podbřišku. V tomto týdnu se s ní podívejte na její kosmetiku a na ostatní drogerii používanou v domácnosti, kvůli obsahu nežádoucích látek. Také můžete dohromady založit malý sešit s důležitými termíny a dotazy ohledně těhotenství, které vám zodpoví gynekolog a další specialisté v následujících měsících. Přece jenom toho bude dost a kdo si to má všechno pamatovat.

7. týden

Váš budoucí potomek měří něco mezi 4 a 8 milimetry (asi jako kávové zrnko) a již má základy všech orgánů. Taky dochází k vývoji sluchu a zraku. U partnerky se můžou objevit ranní nevolnosti a zvracení. Buďte jí oporou a snažte se jí následující období co nejvíce ulehčit. Vhodné je taky začít mazat bříško, kvůli zamezení vzniku strií.

8. týden

Zárodek dorostl do velikosti mezi 14 a 18 milimetry. Délka se měří od temene po konec zad (kostrč). Pokračuje vývoj všech orgánů. Zárodek se taky začíná hýbat, ale tyto pohyby ještě nejsou cítit. Vaší polovičce bude při nejbližší návštěvě gynekologa vystavena těhotenská průkazka. Veškeré návštěvy lékaře byste měli absolvovat se svou partnerkou. Přece jenom jste v tom těhotenství oba. Pochlapte se a pokud vás něco zajímá, tak se ptejte doktora i vy.

Chytřejší Fotřík

Návštěvy lékařů, nákupní seznamy, dokumenty k vyřízení a do toho ještě vše skloubit se zaměstnáním. Pořiďte diář nebo zápisník na poznámky a ušetříte místo v už tak dost přeplněné hlavě.
reklama v textu zápisníky
Nezapomeňte také projít s partnerkou její kosmetiku. Vyměňte jí za tu vhodnou pro těhotné a máte o jednu starost méně.
reklama v textu + obrázek kosmetika

9. až 13. týden

9. týden

Plod měří od temene po zadeček asi 2,3 centimetru, váží okolo 3 gramů a začíná vypadat jako malý člověk stočený do písmene C. Těhotenství na partnerce není vůbec vidět, ale ona již zaznamenala, že jí je některé oblečení malé. Určitě vynechte vtipy na její váhu a radši s partnerkou skočte na těhotenské nákupy. Uděláte jí radost a ona si na to snad vzpomene, až přijdou změny nálad.

10. týden

Plod tento týden naroste až do přibližné velikosti 3,2 centimetru a může vážit až 5 gramů. Všechny klouby má již vyvinuté. Mozek roste velmi rychle. U vaší polovičky mohou pokračovat změny nálad, ranní nevolnosti a podrážděnost. Buďte silní a vytrvejte, můžou za to hormony. Budoucí mamka má navíc vyšší tepovou frekvenci spolu s teplotou a více se potí. Pokud vás napadne něco, co jí udělá radost, tak hurá do toho.

11. týden

Budoucí potomek měří něco mezi 3,8 a 4,4 centimetry (asi jako průměrná švestka) a vážit může až 8 gramů. Jeho obličej začíná být podobný lidskému. Dále také značně klesá riziko vývojových vad a infekcí. Vzhledem ke snižujícímu se riziku již můžete společně oznámit vaše těhotenství přátelům a rodině a také v zaměstnání budoucí maminky. Je normální, pokud vaše polovička začne mít větší pocit žízně a s tím větší spotřebu tekutin a častější potřebu toalety. Plánujte veškeré cesty s ohledem na tuto novou skutečnost a sledujte, aby dodržovala pitný režim. Lahev s vodou zařaďte mezi vaší povinnou výbavy.

12. týden

Plod má velikost okolo 5,4 centimetru a vážit může až 14 gramů. Už se umí pohybovat, zívat a cucat si palec. U matky mohou setrvávat změny nálad, únava, časté močení a bolesti hlavy, avšak s klesájící intenzitou. Také se mohou objevit problémy se spaním. Dávejte pozor, aby maminka nevstávala moc rychle a obecně měnila polohy pomalu. Změny tlaku mohou vyvolat závratě. Pokud to zdravotní stav dovolí, vezměte ji na pár krátkých výletu po okolí. Pobyt na čerstvém vzduchu jí prospěje jak na těle, tak na duši. Už můžete pomalu vymýšlet jména.

13. týden

Tento týden nám končí první trimestr a nejrizikovější část těhotenství. Mrňous měří přibližně 7,5 centimetrů a váží asi 20 gramů. Již dokáže vnímat zvuky díky vývoji receptorů v pokožce, ale uši se dotvoří až později. Pokud vaše paní pracuje, tak by bylo vhodné, kdyby si den rozdělila obědovou pauzou někde v klidu mimo zaměstnání. Samozřejmě vím, že to nejde vždycky, ale rychlý oběd před monitorem nad klávesnicí není zdraví návyk v normálním stavu, natož v těhotenství. V úvahu připadá nějaká nekuřácká restaurace, nebo malý piknik v parku. Překvapte ji v zaměstnání a vytáhněte ji na čerstvý vzduch.

Chytřejší Fotřík

Nestíháte dělat zdravá a vyvážená jídla s potřebnými vitamíny a minerály? Ať budoucí mamka doplňuje chybějící látky ověřenými výživovovými doplňky.
reklama v textu vytamíny pro těhotné
A pokud potřebujete ušetřit trochu času a nechce se vám s partnerkou "lítat po obchodech", tak ať nakoupí oblečení na internetu. Vybere si nějaké pěkné kousky z pohodlí domova a vy ušetříte čas.
shopping-g230781b66_1920

Článek vznikl ve spolupráci s ....

Michaela Vančatová

MUDr. Michaela Vančatová

Lékařka/maminka na mateřské

web: www.michaelavancatova.cz

email: michaela@michaelavancatova.cz
Jsem maminka se zkušeností s neplodností, expertka na zdraví bez chemie a vášní pro homeopatii a přírodní léčbu.