V prvních pár týdnech, než se vaše partnerka dá po porodu do pořádku, převezmete jako správný fotřík roli šéf kuchaře. A protože času bude málo (než si zajedete doma nějaký režim), je dobré vařit najednou pro celou rodinu. Jídelníček kojící matky (potažmo kojence, který živiny dostává skrze mateřské mléko) má ale svá specifika, proto se dnes podíváme, z čeho na začátku můžeme vařit a z čeho ne.

Během prvního roku po porodu by měla partnerka postupně přejít na svůj klasický jídelníček, který měla před těhotenstvím. Ale na začátku kojení je dobré některé potraviny z různých důvodů vynechat. Proto jsem je rozdělil na vhodné (lze je zařadit do stravy hned na začátku) a na nevhodné (lepší zařadit do jídelníčku až později). Ale u všech potravin vždy začínejte s malým množstvím a sledujte reakce jak partnerky, tak především dítěte (vznik kopřivky, nadýmání, bolestí břicha).

Potraviny vhodné po porodu:

V rámci prvních 6 měsíců by měla partnerka navýšit denní energetický příjem o cca 550 kcal (tvorba mateřského mléka je dost náročná), což odpovídá přibližně jedné až dvěma porcím jídla navíc. Důležité je na začátku zvýšit příjem vápníku, železa a jódu. Dále je potřeba přijímat dostatek vlákniny, vitamínů a antioxidantů pro správný vývoj imunity dítěte.

Potraviny nevhodné po porodu:

V průběhu šestinedělí určitě vynechte potraviny, na které má partnerka i sebemenší alergii. Ty začněte pomalu zkoušet až když bude dítě přecházet na tuhou stravu. Další suroviny, ze kterých na začátku nevařte jsou ty, které nadýmají anebo jsou hodně kyselé. Zvětšíte tak šanci, že se vyhnete zaraženým prdíkům a tomu, že se vám prcek osype.

I když se budete snažit dodržovat zdravý a pestrý jídelníček, ne vždycky se Vám podaří dodat organismu všechny potřebné látky. Proto je někdy vhodné doplnit vitamíny potravinovými doplňky. Mezi ty nejdůležitější při kojení patří kyselina listová, vitamín C, D, E, jód a železo. Tak se podívejte na lékárny Dr.Max a Pilulka.cz. A nezapomeňte i na sebe.

Pitný režim

Při kojení by partnerka měla denně vypít přibližně 3 l tekutin. Doporučené nápoje jsou čistá voda, bylinné směsi (meduňka, kontryhel, fenykl a heřmánek), ředěné ovocné džusy a mléko. Naopak by měla vynechat nebo pít jen v malém množství klasické čaje (zelený a černý) a ostatní nápoje s obsahem kofeinu. Kofein totiž dítě přijme skrze mateřské mléko a následně by mohlo být neklidné, špatně spát nebo mít zažívací problémy. Místo kávy může pít meltu nebo Caro, které mohou zlepšit tvorbu mateřského mléka.

glass-1206584_640

Co se týče pití alkoholu během kojení, tak zde se názory v mnoha směrech liší. Většinou jde o to, že nelze přesně určit množství, které může matka vypít, než dojde k ovlivnění dítěte. Proto v rámci Fotříkova doporučujeme alkohol zcela vynechat, nebo alespoň omezit na nezbytné minimum. 

Léky

medications-1853400_640

Hodně novopečených maminek se během kojení bojí vzít si jakékoliv léky. Můžete ale partnerku uklidnit. Ve skutečnosti jen malé množství běžně užívaných léků je během kojení zakázáno užívat (oproti těhotenství). Při nachlazení není tedy problém si vzít například paralen, nebo při migréně ibalgin. Vždy si však před užitím přečtěte příbalový leták, nebo se poraďte v lékárně či u doktora.

Závěr

Teď už víte, z čeho vařit v průběhu prvních několika měsíců po porodu. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit (hlavně kvůli nedostatku času), že nejlepší jsou jídla složená maximálně z 6 ingrediencí (nepočítám koření a věci, které má každý člověk v kuchyni, jako je olej nebo máslo). Taková jídla jsou rychlá a snadná na přípravu, snadno se dochucují a většinou ani nejsou drahá. Recepty pro inspiraci budou v dalších článcích.