Umístění

Pokoj by měl být v části domu nebo bytu, kde je největší klid. Pokoj vedle dílny s garáží nebo s okny do ulice, kde jezdí každých deset minut kamión, nebude nejlepší volba. Okna se sice dají zavřít, ale až budete chtít spícímu miminku dopřát čerstvý vzduch, tak budete mít v tomto případě problém. Také myslete na teplotu v pokoji. Miminko by mělo ideálně spát v dobře vyvětrané místnosti s teplotou mezi 16 až 18 st. C. Proto, pokud máte možnost, zařiďte pokoj v místnosti, na kterou v létě nesvítí slunce celý den.

Malba

Vím, že černé stěny s velkým bílým nápisem oblíbené metalové kapely jsou nehorázně super, ale miminku tyhle odstíny zezačátku moc svědčit nebudou. Nehledě na to, že pokud maminka není skalní fanynka, tak se na to taky nebude tvářit zrovna nadšeně. Příliš barevné stěny mohou působit rušivě. Volte proto neutrální světlé barvy, jako jsou bílá, béžová nebo šedá a kombinujte jejich odstíny. Tyto barvy navíc místnost optický zvětší. Barevnost a hravost pokojíčku poté dotvoříte doplňky a hračkami.

Osvětlení

Druh světla

Kromě stropního světla, které bude sloužit jako hlavní osvětlení pokoje v době bdění budete potřebovat ještě minimálně jednu lampu, nejlépe s tlumeným světlem, kterou využijete při uspávání, přebalování, nebo noční kontrole. Obecně by světla v dětském pokojí měla mít teplotu mezi 3000 až 6000 Kelviny. Důležité je také umístění světel. Miminko většinu času leží na zádech, a proto se snažte, aby stropní světlo nebylo přímo nad postýlkou a nesvítilo mu tak do očí. Lampu rovněž umístěte do prostoru, kde nebude svítit přímo na postýlku. Při jejím rozsvícení, tak zabráníte nechtěnému probuzení miminka. Zároveň však musí lampa místnost dostatečně osvětlit pro dobrou orientaci.

Žárovky

Při výběru žárovek narazíte většinou už jen na LED nebo halogenový typ. Mezi výhody LED osvětlení patří úspornost, dlouhá životnost a nevadí jim časté rozsvěcení a zhasínání. Nevýhodou však bývá vyšší pořizovací cena a u některých svítidel komplikovaná montáž či výměna. Halogenové zářivky oproti tomu téměř nezkreslují barvy v pokoji a jsou lacinější. Mají však nižší životnost.

Stínění do oken

Nezapomeňte také na kvalitní stíněné do oken. Miminko prospí zezačátku dost času i přes den a bude potřeba mu k tomu udělat vhodné podmínky. Pokud nechcete kupovat garnýže a závěsy, tak vám postačí kvalitní žaluzie.
Na “hrubou stavbu” pokoje budete potřebovat i pár kousků nářadí. To ale využijete na mnohem víc věcí než jen stavbu pokojíčku pro miminko (instalace osvětlení, opravy v domě, stavba pískoviště, přidělání houpačky). Zainvestujte trochu do kvalitnějšího nářadí, které Vám vydrží i několik let. Kvalitu za rozumnou cenu najdete například v obchodě DEK.

Vybavení

Co se týče vybavení dětského pokoje, tak na začátku si hravě vystačíte s postýlkou, komodou s přebalovacím pultem a něčím pohodlným na sezení při kojení či uspávání. Proto dětský pokoj budujte postupně, jak dítě poroste. Vyhnete se tak nákupu věcí, které nakonec nebudete potřeba nebo se dítěti nebudou líbit.

Postýlka a matrace

Postýlka

Místo kde mrňous na začátku tráví většinu času. Takže na ní nešetřete. Kupte chytře postýlku, která s dítětem tzv. Poroste. V konečném součtu vás to vyjde levněji, než když budete postýlku neustále obměňovat za větší. Při výběru postýlky dbejte na to, aby měla řádně zaoblené hrany a plochy obroušené do hladka, byla lakována zdravotně nezávadnými barvami a aby žádný šroub nebo matka nikde nevyčnívaly, nebo se nedaly snadno vyšroubovat. Mezery mezi příčkami by měly mít kvůli bezpečnosti rozměr od 2,5 cm do 7,5 cm. Postýlku v pokoji umístěte tak, aby nebyla u okna, topení nebo v blízkosti elektrických kabelů a zásuvek. Pokud váš pokoj patří k těm větším, postýlku mějte poblíž dveří. Je to sice rušnější místo, ale k dítěti se v případě nouze dostanete co nejdříve a případnou noční kontrolu zvládnete kolikrát i skrze pootevřené dveře.

Matrace

Miminko neustále roste, a to i během spánku. Rovnou tedy zapomeňte na matrace s paměťovou pěnou, které se přizpůsobí tvaru těla. Tím je totiž znemožněn správný růst. Zvolte radši tvrdší matraci z Pur pěny nebo kokosového vlákna. Oba materiály dobře odvádí vlhkost, májí dlouhou životnost a jsou antibakteriální a hypoalergenní. Nezapomeňte také na snadno odnímatelný omyvatelný potah kvůli údržbě. 

Komoda

Při výběru komody platí stejná pravidla jako u postýlky. Dobře zaoblené hladké hrany a plochy. Zdravotně nezávadná barva a žádné vyčnívající nebo snadno odnímatelné šrouby. Především bude záležet na vašich finančních možnostech a rozměrech pokoje. Myslete však na to, aby v komodě byl dostatek úložného prostoru. Nezdá se to, ale miminko postupně získá dost věcí, zejména oblečení. Hodní a štědří příbuzní totiž určitě využijí možnosti "darovat” pár nepotřebných kousků, které jim doma zabírají místo.

Přebalovací pult

U pultu máte dvě možnosti. První je koupit komodu s vyvýšenými okraji (přebalovacím prostorem) na horní straně. Vyvýšené okraje bývají odnímatelné, a proto je později můžete sundat. Další možností jsou přebalovací adaptéry. Jedná se o přenosné přebalovací pulty, které můžete umístit například na horní část komody nebo na postýlku. U těchto je však potřeba hlídat rozměry, aby se vám pult na nábytek vešel a zbytečně moc nepřečníval. Pořiďte také přebalovací podložku, ať miminko během přebalování neleží na tvrdé a studené ploše.

Křeslo na kojení

Krmení/kojení je za přebalováním druhá nejčastější činnost, kterou budete s miminkem na začátku dělat. A proto je fajn pořídit do dětského pokoje něco, kde se budete moct pohodlně uvelebit a plněn se soustředit na krmení/kojení. Navíc pokud bude v dětském pokojí krásné pohodlné křeslo, které vybere sama partnerka, bude větší pravděpodobnost, že bude v noci k miminku vstávat sama a nebude vás nutit, abyste ho přinesl do ložnice. Výběr proto nechte z větší části v režii partnerky. Ona sama určitě vybere křeslo, které designem zapadne mezi ostatní nábytek v pokojíčku. Jediné, na čem trvejte je možnost si křeslo osobně vyzkoušet. Každý má rád jinou tvrdost opěrek a každý z vás může být jinak rozměrově řešen. Přece jenom by to mělo být křeslo, kde by si každý z vás měl pohodlně sednout a nerušeně se věnovat dítěti. Ať už se bude jednat o kojení, příkrm, hraní nebo třeba uspávání.

Poličky

Poličky budou především sloužit k umístění dekorací, hraček a knížek, které dotvoří barevnost a hravost pokojíčku. Před koupí však myslete na to, co nejtěžšího budete chtít na poličku umístit. Podle toho si ověřte její nosnost a také zjistěte, z jakého materiálu jsou stěny pokojíčku. Ne u každého materiálu stačí vyvrtat díru, vložit hmoždinku a zašroubovat vrut. Poličky umístěte mimo dosah postýlky, aby v případě jejich utržení nebo spadnutí věci z nich, nedošlo ke zranění dítěte.

Šatní skříň

Samotná komoda vám bohužel až do školního věku dítěte nevystačí. Proto budete dřív nebo později potřebovat šatní skříň. Možností výběru je mnoho, stačí dodržte pravidla jako u komody a postýlky. Vezměte v potaz také výšku šatní skříně a její vnitřní vybavení. Do horních polic na sezonní věci byste měli pohodlně dosáhnout vy i vaše partnerka. Vnitřní systém zvolte podle toho, co všechno do skříně budete chtít umístit. Šuplíky ve skříni jsou fajn, ale zároveň jsou menší než volně otevřené police. Skříň by měla také obsahovat visací část. Ta by měla mít na výšku minimálně 70 cm. U skříně vzhledem k její velikosti nezapomeňte také na její uchycení ke zdi. Určitě nechcete, aby dítě v pozdějším věku na sebe skříň převrhlo.

Další úložné systémy

Úložného prostoru není nikdy dost. Nakupte proto různé úložné boxy. Do těch můžete snadno rozdělit hračky, oblečení, výbavičku atd. Boxy pak snadno umístíte vedle skříně a využijete například jako odkládací plochu nebo je můžete zasunout pod postýlku, kde nebudou překážet. Větší boxy kupte s kolečky pro snadnější manipulaci.

Rady a tipy na závěr

Vybudování dětského pokojíčku není levná záležitost, ale existuje několik způsobů, jak ušetřit. Kupte tzv. rostoucí nábytek. Počáteční investice je sice vyšší, ale nábytek vydrží třeba až do školního věku. Vyrobte si to sami. Ne každý doma starou dětskou postýlku, nebo dílnu, kde si může vyrobit šatní skříň. Ale třeba stará truhla nebo bedna na půdě může hezky posloužit jako úložný box a zároveň odkládací pult. Stačí smirek, vhodná barva a trocha času a můžete vyrobit krásný kus nábytku, který jen tak někdo nemá. Poptejte se v rodině a mezi známými. I zde najdete mnoho nepotřebných kousků, které u vás najdou další využití. Využijte nabídku různých bazarů a secondhandů. Určitě si ale u větších a dražších kousků věc osobně prohlídněte a vyzkoušejte. Při dodání věcí balíkovou službou využijte možnost dobírky.  Kombinujte nábytek. Například do malého dětského pokoje kupte vyvýšenou postel a do prostoru pod postýlkou umístěte úložné boxy.

Poslední dvě rady.

Nepodceňujte se. Ne každý je vystudovaný elektrikář, truhlář a profesionální hodinový manžel, ale obrousit starý nábytek, vymalovat a vyvrtat díru ve zdi v dnešní době s pomocí internetu zvládne každý. A to, že vaše dítě nebude mít nové značkové věci, z vás nedělá špatného rodiče. Miminka z věcí stejnak rychle vyrostou a proto peníze, které teď ušetříte, můžete využít na pozdější větší a lepší investice.
Veškeré vybavení dětského pokoje najdete v obchodě Feedo.cz. Jedná se o ověřeného dodavatele s přehledným webem, širokým sortimentem a pravidelnými slevovými akcemi.  
A určitě se mrkněte i na naše další partnery. Jde o ověřené dodavatele, u kterých najdete vše, co budete jako správný fotřík potřebovat.